fbpx

Finansowe rany

Wiedziałaś, że w polskich rodzinach najczęściej w Europie dochodzi do wojny o pieniądze. Małżonkowie, kłócą się o finanse, wtedy gdy sytuacja materialna jest niestabilna, a ich dochody zróżnicowane. Rządzić w domu chce ten, kto lepiej zarabia. Awantury wybuchają o to:

  • jak podzielić pieniądze na wydatki,
  • kto ma decydować o większych zakupach,
  • kto powinien i na czym zaoszczędzić.

Znam przypadki, gdzie pierwsze konflikty między małżonkami pojawiają się na tle gospodarowania wspólnymi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunkach.

Potem dochodzą konflikty w związku z ukrywaniem przez małżonka przed drugim faktycznie uzyskiwanych dochodów, nie informowanie o pieniądzach uzyskiwanych z tytułu działalności zarobkowej oraz brak dostępu małżonka do wszystkich kont bankowych współmałżonka.

Pytana jestem wówczas co na to prawo?

 Oczywistym jest to, że relacje między małżonkami powinny cechować się z jednej strony wzajemną lojalnością i szczerością, a z drugiej szacunkiem i zaufaniem.

Nie odkryję eureki, że ma to duże znaczenie też w sferze uczuciowej.

W myśl prawa małżonkowie mają powinność przyczyniania się do wspierania i rozwoju wzajemnych relacji ukierunkowanych na właściwe kształtowanie więzi małżeńskich i tym samym zaspokajanie potrzeb każdego.

Zachowanie małżonków powinno cechować współdziałanie i powstrzymywanie się od działań wpływających destrukcyjnie na sferę emocjonalną relacji między małżonkami, co przecież się dzieje, kiedy jesteśmy w stosunku do siebie nieuczciwi.

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie, decyzje finansowe małżonkowie winni podejmować wspólnie i w porozumieniu.

Tak wiem prawo swoje, a życie swoje.

W polskich domach, prawo rodzinne jest bagatelizowane dość często niestety.

Coraz częściej dochodzi w związkach do przemocy ekonomicznej, zjawiska polegającego na podporządkowaniu sobie partnera, wbrew jego woli, przy wykorzystaniu swojej silnej pozycji finansowej.

Ograniczanie i wydzielanie bardzo małych sum pieniędzy na utrzymanie, a także manipulacja zachowaniem partnera za pomocą pieniędzy, to zjawisko, które dotyka wiele osób, głównie kobiet.

Zgadzasz się ze mną, że finansowe rany równe są uczuciowym ranom?

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

rozwód w Polsce, co warto zrobić rozwodząc się, jak szybko się rozwieść

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

W ramach podsumowania 2021 roku…
Poznaj naszą Ambasadorkę Agnieszkę Drzewiecką