fbpx

Koniec z bezpłatnymi jednorazówkami w sklepach.

CZY WIECIE, ŻE  w dniu 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie ustawa, która likwiduje bezpłatne torby plastikowe w sklepach.

Ich wydawanie lub sprzedaż otaksowane będzie nową opłatą, tzw. opłatą recyklingową, której wysokość może wynosić do 1 zł za sztukę.

Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego, która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę.

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w którego ofercie znajdują się lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie musiał pobrać opłatę recyklingową od nabywającego torbę.

OPŁATA RECYKLINGOWA:

Opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą torebkę np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz drugi między jednostką handlową a klientem.  Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, które są najczęściej wydawane aktualnie w jednostkach handlowych przy kasie.

WYŁĄCZENIA Z OPŁATY :

Z opłaty wyłączone zostały bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tj. torby o grubości poniżej 15 mikrometrów, pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem np. warzywa, owoce, mięso, itp. gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Wskazana w ustawie maksymalna stawka opłaty recyklingowej wynosi 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Z doświadczeń wielu państw Unii Europejskiej wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych.

Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie. W rezultacie mniej torebek foliowych będzie trafiać na składowiska odpadów, co powinno przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Ruszył rejestr pedofilów i gwałcicieli.
Dla kogo ustawowy zakaz korzystania z solarium?