fbpx

Czy można zmienić imię dziecka po zgłoszeniu jego urodzenia do Urzędu Stanu Cywilnego

Mój mąż poszedł zgłosić urodzenie dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego,  jednakże wybrał imię odmienne niż imię, które ustaliliśmy wcześniej wspólnie. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Magda ze Smolca

Imię dziecka to poważna decyzja, która rzutuje na całą jego przyszłość. Od zarania dziejów to imię było drogowskazem ku wartościom, które chcieli przekazać dziecku rodzice.
Co tu dużo mówić, przecież z jakiegoś powodu każde imię ma swoje znaczenie.
Dobrym przykładem może być moje – Ewelina – pochodzące z języka celtyckiego oznacza radość i światło, pozwólcie więc dziewczyny że oświetlę Wam drogę w labiryncie naszego zawiłego systemu prawnego 🙂

Nikt nie lubi jak ktoś decyduje za jego plecami o sprawach tak dla niego istotnych, dlatego w pełni rozumiem Twoje rozgoryczenie. Imię dziecka powinno być efektem konsensusu obojga rodziców, gdyż każdy z rodziców powinien mieć taki sam wpływ na ten wybór.

Z impasu, w który wprowadził Was Twój mąż, możecie wyjść na dwa sposoby:

Pierwszy sposób jest znacznie prostszy. Mianowicie, do 6 miesięcy od zgłoszenia urodzenia dziecka, rodzice mają prawo złożyć oświadczenie o zmianie imienia lub imion zamieszczonych w akcie urodzenia do dowolnego kierownika urzędu stanu cywilnego. Nie trzeba usprawiedliwiać swojej decyzji ani wskazywać jej przyczyn. Dostaliście więc od ustawodawcy całe 6 miesięcy dla swojego “widzimisie”. Jest w tym jednak pewien zasadniczy problem. Oświadczenie musicie złożyć obydwoje. Twoim zadaniem jest więc przekonać męża do tej zmiany. Możesz spróbować przekonać go tym, że wybrane przez niego imię zostawicie jako drugie imię dziecka, równie dobrze możesz też kazać mu spać na kanapie, sposób nie ma znaczenia, liczy się rezultat.

Jeżeli nie dojdziecie do porozumienia zostaje tylko sposób drugi. W tym przypadku, niestety, będziesz musiała wejść na drogę sądową. Zgodnie z art. 97 §2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego rodzice zobowiązani są do rozstrzygania istotnych spraw dziecka wspólnie, w braku zaś porozumienia między nimi, rozstrzygać będzie o tych sprawach sąd opiekuńczy. Ta droga jest niepewna, nie masz gwarancji, że sąd przychyli się do Twojego stanowiska. Przy orzekaniu sąd na pewno wziąłby pod uwagę fakt, że Twój mąż wybrał imię bez konsultacji z Tobą, ale najważniejszą dla sądu wartością będzie dobro dziecka. Z praktyki orzeczniczej wynika, że sąd będzie się przychylał do imion “bezpieczniejszych” czyli prostszych, tak aby dziecko w efekcie jego wyboru nie doznało nieprzyjemności ze strony swoich rówieśników w niedalekiej przyszłości.

Podsumowując, lepiej byłoby moim zdaniem, gdybyś jednak przekonała męża do zmiany.

Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej postarać się męża ugłaskać niż iść z nim na noże 🙂 Jeżeli jednak mąż jest uparty jak “osioł”, droga sądowa pozostanie jedynym wyjściem.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Rozwódka znajdująca się w niedostatku może znaleźć pomoc tam, gdzie by się jej nie spodziewała…