fbpx

Kiedy i jak powiadomić pracodawcę o swojej ciąży?

Jestem w 4-tym miesiącu ciąży, pełnię funkcję kierowniczą w oddziale firmy, w której jestem zatrudniona od 6-ciu lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, mam sporo obaw o utratę pracy i zwlekam z poinformowaniem swojego pracodawcy o moim odmiennym stanie ? Czy pracodawca może wypowiedzieć mi umowę o pracę? Regina z Tarnowa

Droga Regino,

obowiązujące przepisy nie określają w żaden sposób, kiedy powinnaś poinformować swojego pracodawcę o tym, iż spodziewasz się dziecka. Pamiętaj jednak, że niewątpliwie  kodeks pracy gwarantuje Ci parasol ochronny w postaci szczególnej ochrony stosunku pracy. Ma ona na celu ochronę zdrowia Twojego i maluszka w czasie ciąży, zagwarantowanie Ci odpowiednich warunków porodu i opieki nad maleństwem, poprzez zapewnienie stabilizacji zatrudnienia.

Najlepiej będzie jak przedstawisz jak najszybciej zaświadczenie lekarskie o ciąży, gdyż od momentu przekazania pracodawcy zaświadczenia potwierdzającego ciążę będziesz chroniona specjalnymi prawami. Złożenie w zakładzie pracy zaświadczenia lekarskiego  gwarantuje Ci, że nie zostaniesz zwolniona do dnia porodu, a później do zakończenia przysługującego Ci urlopu wychowawczego. Dodatkowo od tej daty pracodawca będzie obowiązany do stosowania względem Ciebie wszystkich przepisów przewidujących szczególne uprawnienia kobiet w ciąży, Tobie zaś przysługiwać będzie prawo domagania się respektowania tych właśnie przepisów.

Pamiętaj, że sytuacja wygląda inaczej w przypadku kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, na wykonanie danej pracy  lub okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc, gdyż umowa o pracę wówczas wygasa z dniem porodu.

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE BEZ WYMOGÓW:

Zaświadczenie, które powinnaś jak najszybciej złożyć pracodawcy, nie musi spełniać żadnych wymogów formalnych.  Zaświadczenie musi  potwierdzać stan ciąży i może zostać wystawione przez dowolnego lekarza, nie koniecznie  musi pochodzić od ginekologa. Warto, pamiętać, że wynik badania USG nie jest traktowane jako dowód potwierdzający ciążę. Przedstawienie wyniku badania ultrasonograficznego nie zwolni Cię z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o ciąży.

Nie zwlekaj więc z przekazaniem informacji o swoim odmiennym stanie szefowi i ciesz się urokami ciąży , pamiętaj, że maleństwo potrzebuje dużo spokoju 🙂

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Rozwódka znajdująca się w niedostatku może znaleźć pomoc tam, gdzie by się jej nie spodziewała…
Większa ochrona pracowników tymczasowych, w tym kobiet w ciąży.