fbpx

Prowizoryczna sytuacja na czas procesu – zabezpieczenie alimentacyjne. Znasz tą instytucję?

Jakie to ważne! Zwłaszcza, że jak wynika z sondaży prawie 30 procent kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów i to kobiety właśnie najczęściej są uzależnione finansowo od swoich partnerów. Wiele też kobiet „zamraża” swoją karierę dla dobra rodziny i dobra budowania kariery małżonka, co jak obserwuję – odbija się im potem często przysłowiową „czkawką” .

Orzeczenie o zabezpieczeniu przyznaje roszczeniu ochronę tymczasową na czas trwania postępowania i jest konieczne bardzo często w sferze alimentów, choć nie tylko. Dzisiaj jednak o finansowych zabezpieczeniach mowa. Korzystajcie!

Powód opuszczając wspólnie zamieszkiwany z pozwaną dom nie może zostać uznany za zwolniony z obowiązków utrzymywania pozostawionego gospodarstwa. Strony, tworząc wspólne gospodarstwo domowe, żyły na określonym, poziomie. Rozejście się stron spowodowało, iż powstały de facto dwa odrębne gospodarstwa domowe, prowadzone przez każdego z małżonków odrębnie.

Różnica jest jednakże taka, iż małoletnie dziecko stron przebywając w czasie, kiedy opieka nad nim sprawowana jest przez powoda ma dostęp do wszystkich dobrodziejstw, do których miał dostęp w czasie gdy strony tworzyły pełną rodzinę. Jednakże, gdy małoletni przebywa pod opieką matki to musiałby on obniżyć swój standard życia dopasowany do osiąganych przez pozwaną na ten czas dochodów- co zdaniem pozwanej nie może być uzasadnione i w pełni czyni zasadnym przyznanie alimentów tytułem zabezpieczenia.

Pamiętaj, że obowiązek dostarczania przez jednego małżonka środków na utrzymanie rodziny, w tym środków tytułem alimentów na rzecz jednego z małżonków, wygasa dopiero w sytuacji rozwiązania małżeństwa stron postępowania. Jednakże do chwili trwania związku małżeńskiego i przy spełnieniu określonych okoliczności małżonek winien wykładać stosowną sumę między innymi na utrzymanie rodziny/drugiego małżonka.

Wynika to, z faktu, iż rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie za sobą określone skutki pod postacią ustania trwania wspólnego gospodarstwa domowego tworzonego ówcześnie przez rozwodzących się małżonków. Szczególnie zasadnym jest orzeczenie o obowiązku dostarczania środków tytułem zaspokajania potrzeb rodziny na rzecz małżonka, który dotychczas sprawował funkcję osoby prowadzącej dom oraz wychowującej dzieci – a tą funkcję dotychczas sprawowała pozwana, w ramach ustalonych z powodem, wewnątrz rodziny, określonych ról.

Czas postępowania rozwodowego jest niejako również czasem swojego rodzaju przeorganizowania życia szczególnie małżonka, który dotychczas wnosił niewielki wkład finansowy do rodziny, natomiast wnosił wkład niematerialny, który powyższej został wskazany, a który to wnosiła właśnie pozwana.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Zaproszenie dla Was!
Nie bądź z tym sama!