fbpx

Rozmowa w Faktach TVP3 24.10.2019 r.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce są znaczne, aktualnie wynoszą ok. 20% 🙁

Luka płacowa to zjawisko występujące na całym świecie, polega ono na tym, że statystycznie kobiety, wykonując taką samą lub porównywalną pracę co mężczyźni, zarabiają od nich mniej.

W świetle art. 18. 3c. § 1 naszego kodeksu pracy “pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.” To jak to jest, że wynagrodzenie kobiet jest mniejsze nawet o 20% od wynagrodzenia mężczyzn na tożsamym stanowisku? Kobiety są przecież lepiej wykszatłcone niż mężczyźni w Polsce. Według danych Eurostatu w 2018 r. dyplom wyższej uczelni (wykształcenie na poziomie co najmniej licencjata lub inżyniera) posiadała co trzecia Polka i tylko co piąty Polak. Pod tym względem nieznacznie przewyższamy europejską średnią, która wynosi 30,8 proc.

Luka płacowa jest złożonym problem wymagającym równoległego działania w wielu dziedzinach, u podstaw luki jest wiele czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych, w nas kobietach.

O luce płacowej w Polsce rozmawiała dziś w FAKTY TVP3 Wrocław z redaktor Karolina Misztal, mecenas Ewelina Miśko-Pawłowska.

? Zapraszamy do obejrzenia tej krótkiej rozmowy z udziałem mecenas Eweliny Miśko-Pawłowskiej:

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Bezpieczna czyli jaka? O poczuciu bezpieczeństwa kobiety
Dwa lata za nami!