Początek ciąży, czy pracodawca może mnie zwolnić?

Witam, jestem w początkowej fazie ciąży, pracuję i mam umowę na 2 lata. Byłam już u lekarza, ale stwierdził, że na zaświadczenie jest za wcześnie, ale okropnie się czuję. Pracuję po 12 godzin, mam nocki. Czy jeżeli poinformuję kierowniczkę bez zaświadczenia, to może mnie zwolnić czy nie ma takiego prawa?
Aldona z Opola

Ciężarne pracownice są przez polskie prawo pracy szczególnie chronione.

Pracodawcy nie mogą im wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi umowy o pracę bez narażania się na proces sądowy.

Droga Aldono, poinformowanie pracodawcy o ciąży musi nastąpić poprzez okazanie mu zaświadczenia o ciąży, o czym stanowi art.185 § 1 kodeksu pracy. Ale jego brak nie oznacza, że nie jesteś objęta ochroną !

Nie możesz zostać zwolniona z pracy będąc w ciąży, ponieważ zakaz rozwiązywania stosunku pracy z ciężarnymi pracownicami obejmuje już sam fakt bycia w ciąży, a nie moment przedstawienia pracodawcy zaświadczenia.

WYJĄTKI OD ZAKAZU ZWOLNIENIA CIĘŻARNEJ:

Na podstawie art.177 § 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki, możliwe jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy w ciąży oraz w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Wspomniałaś również, że pracujesz w porze nocnej co mnie zaniepokoiło ponieważ Twój organizm w czasie ciąży podlega różnorodnym przeobrażeniom hormonalnym, a co za tym idzie potrzebuję dużej dawki zdrowego snu, który go zregeneruję. Dlatego też praca taka może być dla Ciebie dużym obciążeniem.

OBOWIĄZKI PRACODAWCY :

Kodeks pracy w art. 178.1  nakłada na pracodawcę obowiązek zmiany rozkładu pracy w taki sposób byś mogła pracować w dzień, a gdy jest to niemożliwe lub niecelowe powinien przenieść Cię do innej pracy gdzie wykonywanie jej nie będzie konieczne w porze nocnej.

W razie braku wyżej wymienionych możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę podlega karze grzywny.

Podsumowując nie powinnaś martwić się, że stracisz pracę ponieważ jesteś objęta szczególną ochroną prawną, którą gwarantuję Ci przede wszystkim kodeks pracy.

Musisz pamiętać o tym, że istnieje zakaz zwalniania kobiet w ciąży oraz bezwzględny zakaz zatrudniania ich do wykonywania pracy w porze nocnej.

Powinnaś jednak udokumentować fakt bycia w ciąży, stosownym zaświadczeniem od lekarza by również i pracodawca mógł wdrożyć wobec Ciebie pewne przywileje zarezerwowane dla ciężarnych pracownic choćby takie jak zmiana godzin pracy.

Prowadzimy Fanpage, na którym dzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem oraz na bieżąco śledzimy i informujemy o zmieniającej się rzeczywistości prawnej.

Jesteśmy założycielkami kobiecej grupy, w której wspólnie rozwiązujemy codzienne wyzwania prawne, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Wspieramy się!

Menu