fbpx

Kiedy możesz, bez obaw o konsekwencje prawne, puszczać fajerwerki i petardy ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem Sylwestra tj. 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

W tych dniach nie możesz jednak dowolnie używać wyrobów pirotechnicznych np. niezgodnie z ich przeznaczeniem gdyż możesz spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych.

Używaj więc wyrobów pirotechnicznych jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego.

Za złamanie powyższego zakazu grozi Ci kara grzywny w wysokości 500 złotych, w myśl bowiem art. 51 kodeksu wykroczeń:

“Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Powyższe ograniczenie nie obejmuje pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo zajmujące się taką działalnością oraz podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia możliwe jest ich używanie jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej.

Dużo osób zaczyna puszczanie fajerwerków już w ciągu dnia sylwestrowego, jednak pamiętaj, że może to stwarzać zagrożenie i być podstawą do otrzymania mandatu, fajerwerki wystrzeliwuje się zwyczajowo tuż po północy witając Nowy Rok.

Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko, gdy robi to osoba dorosła, która jest trzeźwa.

Baw się dobrze w Sylwestra i pamiętaj o zachowaniu ostrożności i odpalaniu fajerwerków lub petard tylko w bezpiecznych miejscach 🙂

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Podaj dalej

Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna między godz.22.00 a 6.00 rano ?
Znasz swoje uprawniania po powrocie z urlopu macierzyńskiego ?
Menu