fbpx

Dowiedz się o czym musisz pamiętać przed narciarskim wyjazdem zimowym?

Chciałabym wrócić do jazdy na nartach i wyjechać w góry, ale jednocześnie tyle się słyszy, nawet wśród znajomych, o różnych wypadkach na stoku. Na co powinnam zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie? Marta, Lubiąż

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam szaleństwo na pokrytych białym puchem stokach!

Jednak musimy mieć głowę na karku i myśleć o wszystkim zawczasu. Bardzo rozsądne pytanie zadała Marta- warto pomyśleć o ubezpieczeniu, gdy zamierzamy wybrać się na narty bądź snowboard.

Karta EKUZ co to takiego ? 

Każdorazowo przed wyprawą na narty do krajów Unii, a także do krajów będących członkami EFTA (np.: Szwajcaria, Norwegia) powinnyście zawsze pamiętać o wyrobieniu w wojewódzkim oddziale NFZ lub jego delegaturze europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy kto wyrusza na wakacje powinien to zrobić!

Dzięki tej karcie możecie korzystać w państwie, do którego się wybieracie z zakresu usług medycznych, które przysługują jako bezpłatne obywatelom tego kraju. Zakres zatem usług jest ograniczony przez prawo krajowe tego państwa, w którym przebywacie. Wyrobienie takiej karty to ledwie kilka minut. Jednak pamiętajcie, że prawo unijne nie reguluje między innymi kosztów transportu sanitarnego z kraju zdarzenia do Polski.

Ubezpieczenie dodatkowe :

Jeśli rozważałyście skorzystanie z usług brokera ubezpieczeniowego, który nie jest związany z żadnym Ubezpieczycielem, a działa na rzecz swoich Klientów, czyli Was, to z pewnością będzie w stania wskazać najlepsze ubezpieczenie i wyjaśnić dlaczego. Te z nas, które korzystają z usług agentów ubezpieczeniowych, powinny jednak przynajmniej się orientować na co zwracać przede wszystkim uwagę przy wyborze ubezpieczenia. Gotowe?

Przeczytaj dokładnie zapisy umowy i ogólne warunki ubezpieczenia:

Przede wszystkim, czytając umowę, nie zapomnijcie o dokładnym przeczytaniu ogólnych warunków ubezpieczenia! To jest zdecydowanie najważniejsze, by dobrze orientować się nie tylko w zapisach umowy, ale wiedzieć co ubezpieczyciel rozumie pod określonymi terminami!

Patrzcie koniecznie też na wysokość limitu odpowiedzialności – wiadomo, że niższa składka jest istotnym czynnikiem, wpływającym na decyzję o wyborze tej, a nie inne oferty, ale! Zbyt niska wysokość limitu uniemożliwi pełne zaspokojenie szkód.

Koniecznie przeczytajcie też wyłączenia spod warunków ochrony ubezpieczeniowej. Zwykle na końcu umowy znajdują się postanowienia, w których ubezpieczyciel wyłącza odpowiedzialność za określone zdarzenia. I tutaj koniecznie dobrze się zapoznajcie z tymi okolicznościami, to jest szalenie istotne!

Na rynku ubezpieczeniowym znajduje się szeroko gama oferowanych ubezpieczeń. Pod kątem miłośników szusowania po stokach zakłady ubezpieczeń przygotowały ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w związku z uprawianiem sportów zimowych. Przy tego typu ubezpieczeniach, jak wskazywałam wyżej, szczególnie patrzcie na ogólną wysokość limitu odszkodowania. Nie może być zbyt niska, bowiem dostaniecie w razie wypadku zbyt małe odszkodowanie.

Cel ubezpieczenia się od kosztów leczenia zagranicą  :

Przy zagranicznym wyjeździe, bardzo dobrym pomysłem jest ubezpieczenie się od kosztów leczenia zagranicą. Warto zwrócić na wysokość maksymalnej sumy ubezpieczenia, bowiem koszty leczenia, zwłaszcza w państwach alpejskich, mogą być bardzo wysokie. No i, raczej nie ma co decydować się na umowę, w której ubezpieczyciel wtórnie wypłaca nam odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów, czyli refunduje leczenie. Umowa powinna zobowiązywać go do automatycznego pokrywania kosztów leczenia!

Specjaliści zwracają też uwagę na to, by przemyśleć ubezpieczenie się od kosztów akcji ratowniczej – w krajach unijnych takie koszty mogą być naprawdę znaczne! Może warto pomyśleć o ubezpieczeniu od kosztów powrotu do kraju, w razie zajścia wypadku przewidzianego ubezpieczeniem?

Ubezpieczyciele oferują także szeroką gamę usług typu assistance, ale w konkretnych sytuacjach tylko niektóre będą potrzebne. Nie jedziesz z dzieckiem na narty? Nie płać za zajęcie się nim, czyli opiekę, w razie pobytu w szpitalu. Jeśli bierzesz ze sobą małe dziecko- może warto rozważyć taką usługę? Chyba, że będzie miał kto nim się zająć na miejscu, np.: rodzina, znajomi.

Przy okazji, jeśli ubezpieczacie sprzęt narciarski, to pod żadnym pozorem i tak nie zostawiajcie go na stoku. Przyczyniając się do kradzieży, zwalniacie z odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Na koniec, ale nie najmniej ważne- ubezpieczenie OC!

Pamiętajcie, że możecie zrobić szkodę nie tylko sobie, ale i innym. Szkodę taką mogą wyrządzić także wasze dzieci. Warto dobrze się ubezpieczyć w tym zakresie!

Udanego, aktywnego odpoczynku na stoku – zadbajcie przede wszystkim o Wasze i innych bezpieczeństwo! Mam nadzieję, że ten wpis Wam odrobinę pomoże w wyborze najkorzystniejszej formy ubezpieczenia.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Odpowiedzialność organizatora za zepsuty zimowy wypoczynek – usługi turystyczne.
Czy mogę wyjechać na wakacje z dzieckiem pomimo iż były mąż nie wyraża zgody na to?