fbpx

Organizator zawiódł Twoją nadzieję na udany urlop? Reaguj!

Organizator zawiódł Twoją nadzieję na relaks i wypoczynek? Zmarnowałaś urlop, swój czas?  Zmarnowany urlop oznacza stratę, którą biuro podróży powinno zrekompensować. Reaguj!

Sezon urlopowy już niestety za nami.

Po wakacjach zostały nam tylko piękne zdjęcia i wspomnienia.

Przy organizowaniu wakacyjnych wyjazdów część z nas korzysta z usług biur podróży, ze wszystkich stron kuszą nas reklamy bajecznie pięknych hoteli, plaż, zatoczek. Czasami jednak zapewnienia biura podróży i foldery reklamowe nie odpowiadają zastanej po przyjeździe rzeczywistości. Zamiast pięknego hotelu z widokiem na morze trafiamy do obskurnego miejsca, gdzie zamiast błękitnego morza i plaży za oknem mamy cmentarz, w królewskim łożu robaki, a nad głową cieknący i odpadający sufit. Tak, tak niestety zdarzają się jeszcze takie hotele.

Dobrą wiadomością jest to, że gdy znajdziesz się w takiej sytuacji prawo jest po Twojej stronie!

Prawo do przeniesienia w miejsce odpowiadające ustalonym warunkom :

Po pierwsze na miejscu żądaj od organizatora natychmiastowego przeniesienia do miejsca, gdzie warunki będą odpowiadać jego zapewnieniom i zakupionej ofercie. Jednak jeżeli nie przyniesie to rezultatu możesz podjąć odpowiednie kroki prawne już po powrocie z wakacji, o tym niżej.

Prawo do odszkodowania :

W orzecznictwie zarówno europejskich jak i polskich sądów ugruntowany jest pogląd, że pechowy turysta może domagać się odszkodowania z tytułu szkody majątkowej i niemajątkowej za „zmarnowany” urlop.

Podstawą takiego żądania w pierwszej kolejności jest art. 11a ustawy o usługach turystycznych stanowiący, że organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie działaniem lub zaniechaniem klienta; działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, albo siłą wyższą.

To jednak nie wszystko!

Prawo do zadośćuczynienia :

W przypadku wyjątkowo źle przygotowanego wyjazdu, w sytuacjach ekstremalnych, jako klientka biura podróży możesz również żądać zadośćuczynienia związanego z naruszeniem Twoich dóbr osobistych takich jak życie, zdrowie czy godność.

Sądy co prawda zgodnie stoją na stanowisku, że nie istnieje dobro osobiste w postaci niezakłóconego odpoczynku, ale jednocześnie podkreślają, że biura podróży poprzez przygotowanie klientowi ponadprzeciętnie niekomfortowych warunków wycieczki mogą naruszać dobra osobiste swoich klientów godząc w jego godność, życie i zdrowie.

Co to oznacza?

Oznacza, że możemy pozwać organizatora wyjazdu za “zmarnowany urlop”. Przełomowa (hurra, hurra :)) była uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2010 r. w sprawie III CZP 79/10, gdzie stwierdzono, że “nie można wykluczyć, że w niektórych sytuacjach działanie (zaniechanie) organizatora turystyki, skutkujące “zmarnowaniem urlopu”, będzie jednocześnie naruszeniem jakiegoś dobra osobistego, w tym np. zdrowia albo nietykalności lub wolności osobistej”.

Domaganie się zadośćuczynienia będzie, więc zasadne wtedy, gdy warunki zakwaterowania naruszają dobra osobiste klientów biura podróży. Do takich sytuacji zaliczyć należy w szczególności przypadki ekstremalnie niekomfortowych warunków pobytu. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy trafimy do miejsca, gdzie warunki są aż tak złe, że mogą wywołać negatywne skutki dla naszego zdrowia lub życia np. grzyby, pleśń, spadający fragmenty budynku, sufitu itp.

Sposobem dochodzenia zadośćuczynienia jest często sama reklamacja gdyż biura podróży nie chcą psuć sobie reputacji i uwzględniają reklamacje. W przypadku jednak odmowy uwzględnienia Twojej reklamacji przez biuro podróży, masz prawo złożyć pozew do sądu o odszkodowanie wraz z zadośćuczynieniem za zmarnowany urlop.

Pamiętaj tyko, że w przypadku dochodzenia roszczeń związanych z nieprzyjemnościami urlopowymi, to na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia w sądzie zaniedbań organizatora, zgromadź więc świadków, zdjęcia i filmy, które posłużą za dowody w przypadku procesu w sądzie.

Dziewczyny także pamiętajcie, że najważniejsze jest to z kim spędzamy urlop i jak, a reszta to tylko miłe dodatki.

A jeżeli coś było nie tak – to głowa do góry, zawsze coś da się zrobić!

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Ubezwłasnowolnienie służy właśnie osobom, które nie potrafią samodzielnie zatroszczyć się o swoje sprawy!
Czy można przymusić osobę bliską z chorobą alkoholową do poddania się leczeniu ?