To pytanie najczęściej stawiają mi osoby, które pierwszy raz zetknęły się z wymiarem sprawiedliwości. Trudno znaleźć jedną słuszną odpowiedź. Nie ma bowiem przeciwskazań, żebyś wyposażona w wiedzę techniczną, poszła sama do sądu siebie reprezentowała. Nie mogę też napisać, że obecność pełnomocnika da też Ci gwarancję wygrania sprawy, na pewno jednak zwiększy jej prawdopodobieństwo.
W sprawach ważnych życiowo i osobiście zalecam skorzystanie z usług wybranego pełnomocnika procesowego. Widziałam wielokrotnie, jak strona działająca samodzielnie pogrążała swoją sprawę.
Zapytacie dlaczego?
Dlatego bo zabrakło jej obiektywizmu, wiedzy na temat swoich obowiązków w procesie, czy też znajomości skomplikowanych reguł procesowych.
I uwierzcie mi nie jest żadną fanaberią, korzystanie z pomocy pełnomocnika profesjonalnego. Aby zostać radcą prawnym czy adwokatem potrzebne jest prawie 10 lat nauki po zdaniu matury, finalnie uwieńczonej bardzo trudnym egzaminem zawodowym. I zapewniam nie da się nadrobić mozolnie zdobywanej latami wiedzy, a tym bardziej potem praktyki zawodowej czytając wpisy internetowe. Jeśli więc zatem masz na głowie postępowanie sądowe lub inny trudny problem prawny, warto skierować swoje kroki do kancelarii prawnej zamiast np. do „wujka google”.
Pamiętaj też, że rola pełnomocnika nie ogranicza się jedynie do udziału w rozprawach. Pełnomocnik procesowy przyjmując Twoją sprawę powinien ustalić z Tobą jej szczegóły i okoliczności oraz warunki sporu sądowego w jaki się wdałaś. Pomoże Ci zgromadzić konieczne do pozytywnego zakończenia sprawy dowody i prawidłowo sformułuje Twoje stanowisko procesowe.
Pełnomocnik ponadto odpowiednio przygotuje Cię jako reprezentowaną stronę do posiedzenia sądowego. Znając Twoją sprawę i Twoje interesy, będzie w toku przesłuchania naprowadzał Cię na właściwe tory Twojej lub świadka wypowiedzi, w przypadku gdy w wyniku stresu, czegoś nie powiesz czy nie doprecyzujesz. Pełnomocnik też zareaguje na „niewłaściwe” pytania drugiej strony.
Pełnomocnik procesowy oprócz ogarnięcia kwestii technicznych, czuwa ponadto nad przebiegiem postępowania, reaguje bieżąco na wnioski procesowe i dowodowe drugiej strony.
Dobry pełnomocnik powinien Ci po prostu zapewnić poczucie bezpieczeństwa na rozprawie oraz pomóc przedstawić Twoje interesy tak jak sobie tego życzysz.
Pamiętaj też, że kluczowe jest postępowanie w sądzie I Instancji, gdzie przeprowadza się postępowanie dowodowe w sprawie mające kluczowe znaczenie dla powodzenia Twojej sprawy. To na strony postępowania nałożono obowiązek wszechstronnego przedstawienia oraz uzasadnienia swojego stanowiska. Jeśli zdecydujesz się na udzielenie pełnomocnictwa później, pełnomocnik nie będzie miał już wszystkich możliwości do wykorzystania, gdyż postępowanie w sądzie drugiej instancji, jest co do zasady, już bardzo ograniczone.
Twój aktywny udział w postępowaniu oraz zaangażowany pełnomocnik u Twojego boku da Ci więc większe szanse na sukces procesowy i poczucie, że zrobiłaś wszystko by przekonać sąd do swoich racji.
Mam nadzieję, że Ci pomogłam w podjęciu decyzji i odpowiedzi na pytanie „czy iść samej do sądu czy z pełnomocnikiem ”. Przeanalizuj powyższe, a potem zrób sobie zestawienie argumentów za i przeciw.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej lub fachowej porady prawnej serdecznie Cię zapraszam do kontaktu: biuro@prawokobiet.pl lub pod ten adres – chętnie się z Tobą spotkam na kawie w naszej kancelarii w dogodnym dla Ciebie terminie. Jeśli wygodniej Ci będzie skorzystać z porady prawnej online, to zerknij w nasz kalendarz i znajdź dla siebie termin.
Gorące pozdrowienia!