fbpx

Przejaw dyskryminacji ze względu na płeć ? Niepożądany kontakt fizyczny? Jak z tym skończyć ?!

Przejaw dyskryminacji ze względu na płeć ? Może składać się na nie, niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również dręczenie wypowiedziami, stwierdzeniami, żartami o podtekście erotycznym, bądź niestosownymi uwagami o charakterze seksualnym lub odnoszącymi się do płci. Takie zachowanie to nic innego jak molestowanie seksualne. Jak z tym skończyć ? !

Od kilku dni Hollywood i magazyny plotkarskie na całym świecie żyją skandalem związanym z oskarżeniem znanego producenta filmowego o molestowanie kobiet, oferowanie im “kariery przez łóżko” oraz nakłanianie do innych czynności seksualnych. Na razie dziennikarze dotarli do co najmniej kilkunastu potencjalnych ofiar, wśród których miały znaleźć się takie hollywodzkie gwiazdy jak Gwyneth Paltrow czy Angelina Jolie.

O tym jak polskie prawo podchodzi do molestowania seksualnego przeczytacie poniżej.

Potocznie przyjmuje się, że molestowaniem może być każde naruszenie czyjejś godności związane z seksem; takie jak dotykanie, niekomfortowe przybliżanie się, próba całowania, głupie żarty, seksualne anegdoty czy dwuznaczne propozycje. Niestety czasami zdarza się, że trudno jest wyznaczyć granicę pomiędzy tym czy dane zachowanie jest już molestowaniem, czy tylko niewinnym flirtem lub niewyszukanym żartem.

Drogie dziewczyny pamiętajcie, że jeżeli doświadczycie zachowania, które sprawia, że czujecie się niekomfortowo lub jesteście świadkiem takiego zachowania to reagujcie!

Jak reagować często pada pytanie ?

błyskawicznie, stanowczo i jednoznacznie!

nie bójcie się powiedzieć wprost ; „trzymaj ręce przy sobie”, „proszę mnie nie obmacywać”, „nie życzę sobie takich uwag” lub po prostu „odczep się ode mnie”!

nazywajcie rzeczy po imieniu i nie wstydźcie się!

jedyną osobą, która powinna odczuwać wstyd jest molestujący!

W polskim prawie cywilnym, prawie karnym brak definicji molestowania seksualnego, pojawia się ona jedynie w prawie pracy.

Molestowanie seksualne według prawa karnego :
W zależności od stanu faktycznego molestowanie seksualne może być zakwalifikowane jako któreś z tak zwanych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w tym jako zgwałcenie lub seksualne nadużycie stosunku zależności (art. 197-199 lub art. 202 i 203 Kodeksu karnego).

Jeżeli czujesz, że coś może być na rzeczy, reaguj, zbieraj dowody i udaj się do prawnika, który pomoże Ci w ocenie czy dane zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa i pokieruje ewentualnymi dalszymi działaniami przeciwko sprawcy.

Regulacje w prawie pracy :
Jak wspominałam wyżej w Kodeksie Pracy znajdziemy definicję molestowania seksualnego, za które uważa się każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy. (art. 183a § 6 Kodeksu Pracy).

Pamiętaj, że molestującym może być zarówno pracodawca, jak i współpracownicy.

Jeśli jesteś ofiarą molestowania to w pierwszej kolejności zgłoś to przedłożonemu lub bezpośrednio pracodawcy, najlepiej na piśmie, a jeżeli sytuacja się nie zmieni złóż zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Pamiętaj też, aby w międzyczasie gromadzić dowody np. e-maile, sms-y. Zgromadzenie dowodów jest istotne, ponieważ Kodeks Pracy przewiduje dla ofiary molestowania możliwość domagania się od pracodawcy odszkodowania, którego wysokość jest ustalana indywidualnie w sprawie, w zależności od okoliczności, jednak nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Reguły prawa cywilnego dot.molestowania seksualnego :
Jeżeli padłaś ofiarą molestowania możesz domagać się również od sprawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Co prawda w prawie cywilnym nie ma mowy wprost o molestowaniu, jednak zgodnie z art. 445 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu, osobie pokrzywdzonej należy się zadośćuczynienie na krzywdę.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem pojęcie czynu nierządnego, o którym mowa w powyższym artykule powinno być rozumiane szeroko i obejmować nie tylko obcowanie cielesne, lecz także inne zachowania w sferze płciowej człowieka. Dotyczy zatem także aktów seksualnych stanowiących surogaty spółkowania, obnażanie, dotykanie intymnych części ciała, fotografowanie nagiej osoby. Podobnie jak wyżej wysokość zadośćuczynienia nie została określona w przepisach prawa i zależeć będzie od okoliczności danej sprawy.

Jeżeli byłaś lub jesteś ofiarą molestowania i planujesz wystąpić do Sądu z którymś z opisanych roszczeń albo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa powinnaś udać się po wsparcie do doświadczonego prawnika. Takiego, który Cię wysłucha i doradzi wybór najlepszej drogi prawnej.

Pamiętaj, żeby wybrać osobę, której zaufasz i która będzie twoim wsparciem, w tym na pewno niełatwym dla Ciebie procesie.

Nie pozwól aby sprawcy to uszło na sucho!

Mocno Cię duchowo wspieram.

PAMIĘTAJ:

Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” 801 120 002 lub pod numer 112.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Kupujesz żywe karpie? Sprawdź jaka jest prawna odpowiedzialność za niehumanitarne ich traktowanie.