fbpx

Czy Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

Niejedna z nas wpada w przedświąteczną panikę i zastanawia się jak bez stresu wszystko ogarnąć, zaplanować i zorganizować aby z wszystkim co wymyśliłyśmy zdążyć.

Do tego wpadasz w gorączkę przedświąteczną jak pomyślisz, że w Wigilię jeszcze czekają Cię obowiązki zawodowe? Ze względu na „natłok” spraw do załatwienia, większość z nas chciałaby mieć tego dnia wolne.

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest dniem ustawowo wolnym od pracy na Słowacji, w Bułgarii, ale nie w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami kodeksu pracy Wigilia jest normalnym dniem pracy.

Czas pracy w Wigilię można skrócić w myśl obowiązujących reguł prawnych, poprzez zastosowanie jednego z poniższych sposobów:

Urlop wypoczynkowy:
Jeśli jesteś zatrudniona na etacie i zależy Ci by mieć w Wigilię dzień wolny, pozostaje zawsze wykorzystać dzień urlopu wypoczynkowego, w razie braku zgody pracodawcy możesz rozważyć urlop na żądanie.

Decyzja pracodawcy o wolnym dniu:
Pracodawca może zwolnić pracowników z obowiązków służbowych w dniu Wigilii, może on bowiem z pełną swobodą stosować korzystniejsze dla pracowników rozwiązania niż te określone przepisami Kodeksu Pracy.

Decyzję pracodawcy o skróceniu czasu pracy :
Pracodawca, stosujący regułę pięciodniowego tygodnia pracy, może wyznaczyć dniem wolnym od  każdy dzień tygodnia tytułem np. Wigilii właśnie.

Czas pracy w Wigilię, a przepisy wewnętrzne:
Czas pracy w Wigilię pracodawca może też określić w przepisach wewnętrzzakładowych. Niektóre firmy ustalają Wigilię jako dzień wolny od pracy, w zamian zobowiązują pracownika do odpracowania tego dnia w  inny wyznaczony przez pracodawcę dzień w okresie rozliczeniowym.
Skrócenie czasu pracy w dniu Wigilii:
Pracodawca może samodzielnie usprawiedliwić nieobecność pracowników przez część dnia pracy, może więc zwolnić ich w danym dniu z obowiązku wykonywania pracy. W takiej jednak sytuacji pracownicy nie mogą utracić wynagrodzenia za czas przez nich nieprzepracowany.

Mam nadzieję, że powyższe pomoże Wam zaplanować i przygotować się do Świąt bez większych stresów.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy jest możliwość podjęcia pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego ?
Kiedy możesz, bez obaw o konsekwencje prawne, puszczać fajerwerki i petardy ?