fbpx

Co grozi za pracę na zwolnieniu lekarskim ?

Jestem bardzo aktywną osobą jednak z powodu choroby musiałam wziąć w pracy L4 i teraz zmuszona jestem przesiadywać w domu w całymi dniami. Pomyślałam, że może na ten okres zatrudniłabym się u mojej znajomej w kwiaciarni by zabić trochę czasu. Czy mogą z tego wynikać dla mnie jakieś konsekwencje prawne? Monika z Nowej Rudy

Droga Moniko , nie możesz stracić z pola widzenia, że świadczenia chorobowe są finansowane ze środków publicznych, z systemu ubezpieczeń społecznych, przeznaczonych na ściśle określony cel, jakim jest poratowanie zdrowia, koszty te ponosi całe społeczeństwo.

PRAWO DO ZASIŁKU A  ZAKAZ WYKONYWANIA PRACY:

Dlatego pracownik, który korzysta z tych środków, powinien koncentrować się na odzyskaniu zdrowia i powrocie do pracy. Złamanie tego zakazu może nieść dla Ciebie poważne konsekwencje,  możesz zostać zobowiązana do zwrotu zasiłku chorobowego, a nawet pracodawca może rozwiązać z Tobą umowę o pracę.

Zgodnie bowiem z art. 17 pkt. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik, który podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim wykonuje pracę zostaje pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres przebywania na zwolnieniu.

ZAKAZ PRACY A PODSTAWA ZATRUDNIENIA:

W tym miejscu należy wskazać, że wykonywanie przez Ciebie jakiegokolwiek rodzaju pracy o celu zarobkowym, nie tylko u swojego pracodawcy, będzie mogło stanowić przesłankę do utraty zasiłku.

Nawiązanie stosunku pracy nie tylko w postaci umowy o pracę, ale również w formie:

  • umowy cywilnoprawnej,
  • samozatrudnienia,
  • prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
  • podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim stanowi podstawę do utraty prawa do otrzymywania zasiłku!
  • Podejmowanie jakiejkolwiek pracy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest wykorzystywaniem go niezgodnie z jego celem, gdyż służy ono przecież do tego byś wróciła do zdrowia oraz zregenerowała swoje siły.

W okresie zwolnienia lekarskiego nie powinnaś wykonywać żadnych czynności, które nie służą poratowaniu zdrowia, opóźniają albo uniemożliwiają Twój powrót do zdrowia,  niezależnie od tego, czy masz zalecenie lekarskie “chora musi leżeć”, czy “może chodzić”.

Pamiętaj, że niedopuszczalne jest wykonywanie takich czynności, które są tak samo lub bardziej obciążające dla Twojego zdrowia, jak praca.

Pamiętaj, że pracodawca może skontrolować, czy jako pracownik odpowiednio wykorzystujesz czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Może to zrobić osobiście lub wystąpić do właściwego oddziału ZUS o przeprowadzenie kontroli.

Polecam Ci w tym miejscu artykuł: https://prawokobiet.pl/pracodawca-moze-kontrolowac-pracownika-przebywajacego-zwolnieniu-lekarskim

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia, wytrwałości.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Znasz swoje uprawniania po powrocie z urlopu macierzyńskiego ?
Czy muszę przychodzić do pracy 15 minut przed czasem?