fbpx

Czy jest możliwość podjęcia pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego ?

Jedna z czytelniczek, Marlena, zwróciła się ostatnio z pytaniem, pozwólcie zatem, że oddam jej głos:

Jestem świeżo upieczoną mamą, mała Gabrysia rośnie jak na drożdżach, a ja zaczęłam się zastanawiać, czy gdy Gabrysia ma już cztery miesiące, nie podjąć jakiejś pracy, w formie na przykład umowy o dzieło. Jestem, co prawda, zatrudniona w firmie IT, do której wrócę po wykorzystaniu w pełni przysługującego mi urlopu, ale jednocześnie chętnie bym w mniejszym, mniej regulowanym przez pracodawcę czasie popracowała? Marlena z Kołobrzegu

Marleno, przede wszystkim ogromne gratulację, cieszymy się razem z Tobą, że Twój szkrab tak pięknie się rozwija!

Natomiast Twoje pytanie na pewno nurtuje wiele naszych Czytelniczek, stąd też rozwieję wszelkie wątpliwości z podejmowaniem pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku Marleny, która urodziła jedno dziecko, długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, liczonych od dnia porodu.

Nie później niż 21 dni po porodzie, pracownica może złożyć wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego.

Ten urlop może trwać maksymalnie do 32 tygodni.

W trakcie urlopu zarówno macierzyńskiego, jak i urlopu rodzicielskiego, mamie dziecka przysługuje zasiłek macierzyński.

Ale pamiętajcie, zasiłek nie jest przeszkodą do podjęcia pracy zarobkowej!

Dziewczyny, które stoicie przed takim dylematem, oto opcje dla Was:

możecie, po pierwsze, złożyć wniosek do swojego pracodawcy, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zamiarem podjęcia pracy, w celu łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu (w przypadku Marleny- wniosek składa do firmy IT).

może to nastąpić po 20 tygodniach od porodu.

wymiar pracy nie może przewyższać 1/2 pełnego wymiaru pracy.

w takim wypadku, wynagrodzenie będzie wam przysługiwało w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy, którą wykonujecie!

jednocześnie pracodawca nie jest związany takim wnioskiem! Może pisemnie udzielić odmowy, wraz z uzasadnieniem, jeśli takie połączenie pracy wraz z urlopem macierzyńskim nie byłoby możliwe, z uwagi na chociażby organizację pracy w zakładzie pracy.

Przechodząc już stricte do odpowiedzi Marleny. Tak, oczywiście możesz podjąć na podstawie umowy cywilnoprawnej pracę zarówno z dotychczasowym pracodawcą jak i z innym!

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żebyś jednocześnie mogła korzystać z urlopu rodzicielskiego oraz chociażby zawrzeć umowę zlecenie czy też umowę o dzieło!

Mam nadzieję, że odpowiedź satysfakcjonuje mamy, które zastanawiają się nad możliwością podjęcia pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Marlenie, życzę powodzenia w połączeniu macierzyństwa z pracą, a także wielu wspaniałych chwil z Gabrysią! Pozdrawiam ciepło, bo pogoda nas nie rozpieszcza!

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy stałe chorobowe jest przesłanką, która uprawnia do wypowiedzenia umowy o pracę?
Czy Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest dniem ustawowo wolnym od pracy?