fbpx

Alimenty na dziecko – prawo czy obowiązek?

Jestem pewna, że wiesz, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie, stosownie do swoich uzdolnień i predyspozycji, kwalifikacji zawodowych, czyli do chwili usamodzielnienia się, i to niezależnie od osiągniętego wieku.

Moment uzyskania pełnoletności przez dziecko powoduje już jednak wiele obiekcji, wątpliwości, rozterek i niemiłych sytuacji w rodzinach.

Pamiętaj więc, że pełnoletność nie zmienia sytuacji prawnej dziecka w zakresie alimentów, jeżeli pobiera ono naukę w szkole lub na uczelni i czas na nią przeznaczony wykorzystuje rzeczywiście na zdobywanie kwalifikacji zawodowych.

Musisz wiedzieć, że zgodnie z poglądem orzecznictwa, obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka stanowi uszczegółowienie ogólnego obowiązku “troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka” i należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej.

I co ważne!

Obowiązek ten nie jest ograniczony przez żaden sztywny termin, a w szczególności – przez termin dojścia przez alimentowanego do pełnoletności.

Nie jest także związany ze stopniem wykształcenia w tym sensie, że nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez alimentowanego określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia albo wieku, w którym winien go osiągnąć.

Jedyną miarodajną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie.

W odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, brać należy pod uwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki.

Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty lub zostałaś pozwana to zapraszamy Cię serdecznie do naszej kancelarii we Wrocławiu lub skorzystania z naszej oferty usług prawnych online. Możesz się też z nami umówić na konsultację prawną, szczegóły i kalendarz online gdzie wygodnie się zapiszesz, znajdziesz: https://prawokobiet.pl/porady-prawne/. Porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy, wiele jednak rozjaśnia.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Intercyza z rozsądku czy z nieufności?
„GÓWNOBURZA” w sądzie? Naprawdę?