fbpx

Chciałabym wrócić do swojego nazwiska panieńskiego pozostając w związku małżeńskim.

Jestem 4 lata po ślubie, nie rozważając w pełni swojej decyzji przyjęłam nazwisko męża. Teraz, gdy, w związku z przejęciem firmy rodzinnej, sytuacja tego wymaga, chciałabym mieć swoje dawne nazwisko, chociaż jako część nazwiska dwuczłonowego. Co mogę zrobić? Kasia z Nowej Soli

To się zdarza. Często gdy stoimy przed tak ważną decyzją w naszym życiu i przed tak ważnym dniem, nie myślimy o zbędnych formalnościach czy też konsekwencjach naszych decyzji, które na tamten moment wydawały nam się nieistotne, błahe.

Nasz ustawodawca biorąc pod uwagę ogrom okoliczności, które mogą wpłynąć na potrzebę dokonania zmian imienia czy nazwiska dopuszcza do nich. I wiesz co? Nawet nie musisz się w tym celu rozwodzić z małżonkiem :-))

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska dopuszcza do dokonania tych zmian “z ważnych powodów”.

Czym są “ważne powody”? Prawdę powiedziawszy, nikt nie byłby w stanie ich wszystkich wyliczyć. Te pojęcie jest celowo tak szerokie, właśnie po to, żeby uelastycznić orzekanie w tej sprawie. Dla jednej z nas ważnym powodem może być ośmieszający charakter nazwiska, dla innej negatywne emocje związane z pochodzeniem tego nazwiska od rodzica. Przykładów jest tyle ile jest ludzi na świecie, ale to od Ciebie zależy czy przekonasz organ administracji publicznej do przychylenia się do Twojego wniosku. Udowodnij, że Twój powód jest naprawdę ważny.

Wniosek o zmianę imienia czy też nazwiska składa się do dowolnego kierownika urzędu stanu cywilnego. Może to być którykolwiek kierownik urzędu stanu cywilnego, nieważne, czy jesteś zameldowana w tym mieście, aktualnie w nim zamieszkujesz, a może jesteś w tym mieście na wakacjach.

Urzędy stanu cywilnego działają najczęściej przy urzędach gminy, więc tam powinnaś ich szukać. Pamiętaj tylko, żeby wziąć ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość, gdyż urzędnik może poprosić go do wglądu, w chwili, gdy będziesz osobiście składała wniosek.

Wzór wniosku na pewno znajdziesz w urzędzie stanu cywilnego, jeżeli trafisz na miłego urzędnika, może nawet będziesz mogła wypełnić go z jego asystą. W wypadku, gdy lubisz na spokojnie usiąść w domu i kaligrafować uzasadnienie to skorzystaj z wzoru, który udostępnię Ci poniżej.

Powodzenia!

wniosek-o-zmiane-imienia-lub-nazwiska

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Zawiódł mnie ogromnie, chcę się rozwieść, mam jednak liczne obawy…
Ubezwłasnowolnienie ma na celu ochronę bliskiej nam osoby.