fbpx

Co powinnaś zrobić, jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy w rodzinie?

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania np. zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy na ogół wykorzystuje przewagę nad swoją ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

W świetle art. 207 kodeksu karnego: „ Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy: dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Pamiętaj! Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny,  jeśli Twój partner/ka, dziecko lub inna osoba krzywdzi Ciebie lub Twoich bliskich,

  • NIE WAHAJ SIĘ!
  • SKORZYSTAJ Z POMOCY!
  • PRAWO JEST PO TWOJEJ STRONIE!
  • PAMIĘTAJ PONIŻSZE WSKAZÓWKI!

Kiedy wezwać policję?

Jeśli czujesz, że Twoje lub czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone, nie zastanawiaj się tylko natychmiast wezwij policję:

  • 112 – ogólny numer alarmowy, pracownik infolinii przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych: policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
  • 997 – numer alarmowy policji, wówczas dodzwonisz się do najbliższej jednostki.

Oba powyższe numery są czynne całą dobę.

Pamiętaj! Przemoc w rodzinie jest to przestępstwo ścigane z urzędu, co oznacza, że Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć Niebieska Kartę.

Gdy policja przyjedzie pod adres gdzie jest przemoc, w zależności od sytuacji, może:

  • zatrzymać osobę, która stosuje przemoc, jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni ponownie,
  • zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
  • rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.

Niebieska Karta to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych we współpracy ze sobą, mają na celu pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu, który ma przygotować plan pomocy  pokrzywdzonej osobie, wspierać ją i dbać o jej bezpieczeństwo wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny.

Kiedy jest zasadne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Możesz także złożyć telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą. Policjant jest zazwyczaj pierwszą osobą wzywaną w sytuacji przemocy w rodzinie,  do podstawowych zadań Policji, należy ochrona życia, zdrowia i mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, co oznacza obowiązek ochrony osób słabszych i krzywdzonych.

Idź lub zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej:

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie albo podejrzewasz, że ktoś jej doświadcza; niezwłocznie powiadom o tym Ośrodek Pomocy Społecznej w Twojej gminie. Ośrodek Pomocy Społecznej może wysłać pracownika, aby odwiedził wskazaną rodzinę i przeprowadził w niej wywiad środowiskowy.

Właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej znajdziesz na stronie urzędu miasta w Twojej gminie. Możesz również wpisać w wyszukiwarkę internetową słowa „Ośrodek Pomocy Społecznej + nazwa miasta”.

Kiedy zawiadomić sąd rodzinny?

Powinnaś zawiadomić sąd rodziny wtedy, gdy ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko. Wystarczy jak zawiadomienie napiszesz samodzielnie, możesz też złożyć je ustnie w sekretariacie sądu rodzinnego podczas rozmowy z pracownikiem. W zawiadomieniu opisz sytuację dziecka, podaj jego dane takie jak adres zamieszkania oraz imię i nazwisko – jeżeli je znasz.

  • Jeśli potrzebujesz się kogoś poradzić, możesz zadzwonić na specjalne numery telefonów takie jak: 
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 0-801-120-002, to bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.

Konsultanci infolinii odpowiedzą na Twoje pytania, powiedzą, jak możesz sobie lub ofierze przemocy w rodzinie pomóc, jak reagować na przemoc. Wskażą Ci miejsca i formy pomocy w najbliższej dla Ciebie okolicy.

  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – tel. 0-800-120-226, pod którym możesz uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący infolinię udzielają informacji na temat procedury “Niebieskiej Karty”, a  telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30  (połączenie bezpłatne).
  • Jeśli przemoc w rodzinie jest związana z nadużywaniem alkoholu, zgłoś się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub Lokalnej Poradni Odwykowej.

Według wszelkich statystyk i badań, sprawca przemocy wobec osób bliskich, jeśli czuje się bezkarny będzie dalej stosował przemoc, bez względu na składane obietnice.  Zatrzymaj więc przemoc !  Możesz uzyskać dla siebie,  swoich bliskich czy osób potrzebujących wsparcia, pomoc. Możesz zapewnić sobie i im normalność w życiu.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Zmiana nazwiska po rozwodzie
Przemoc domowa to koronawirusa cień!