fbpx

Czy w kościele są rozwody?

Może Cię zaskoczę (a może nie), ale – nie, w kościele nie ma rozwodów.

“Rozwód kościelny” – to potoczne, błędne określenie stwierdzenia nieważności małżeństwa. “Rozwód” oznacza, że małżeństwo istniało przez dany czas, a w wyniku pewnych okoliczności doszło do jego rozpadu. W kościele nie ma rozwodów – sądy kościelne orzekają natomiast o nieważności małżeństwa.

Kościelne prawo małżeńskie opiera się na zasadzie nierozerwalności związku małżeńskiego. Jednak istnieją sytuacje, gdy już w momencie zawierania małżeństwa mogło być ono nieważne.

Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Jest ich całkiem sporo. W praktyce najczęściej nieważność małżeństwa jest orzekana z powodu nałogów (alkoholizm, narkomania, hazard itd.) – które powodują niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Innymi przesłankami mogą być, np. zbyt młody wiek i niedojrzałość emocjonalna, przymus psychiczny ze strony rodziców, choroba psychiczna, wykluczenie potomstwa.

Istotne jest, że przesłanki stanowiące o nieważnym zawarciu małżeństwa muszą występować już w momencie zawierania małżeństwa.

Czy w każdej sprawie otrzymamy stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Nie. Często powodem rozwodów cywilnych są kłótnie, czy tzw. „niezgodność charakterów”. Czy mogą one również stanowić podstawę do „rozwodu kościelnego”?. Same w sobie – nie. Lecz każdej sprawie należy przyjrzeć się osobno. Za tymi kłótniami może bowiem kryć się niedojrzałość emocjonalna jednego z małżonków, która w danych okolicznościach może już stanowić podstawę nieważności małżeństwa.

W każdej sprawie najlepiej skontaktować się z adwokatem kościelnym i opowiedzieć mu historię swojego małżeństwa (pomoże to dokonać wstępnej analizy i określić szanse pozytywnego zakończenia sprawy).

Jeżeli masz pytania dotyczące „rozwodu kościelnego” zapraszam do kontaktu.

radca prawny, adwokat kościelny, rozwód kościelny, czy można dostać rozwód kościelny

Sylwia Jezierska

Radca prawny / Adwokat kościelny.

Radca prawny przy OIRP w Lublinie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie na kierunkach: Prawo i Prawo Kanoniczne. Posiada kościelny stopień naukowy, który stanowi potwierdzenie kompetencji do pełnienia funkcji adwokata kościelnego w sprawach z zakresu prawa kanonicznego – m.in. w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jej obszarem zainteresowań jest szeroko pojęte prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo kanoniczne, prawo pracy, a także dochodzenie odszkodowań powypadkowych.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

unieważnienie małżeństwa, czy można unieważnić małżeństwo

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

O co pyta sąd rozwodowy?
Rozwód czy separacja?