fbpx

Intercyza z rozsądku czy z nieufności?

Dla umowy intercyzy niezbędna jest tylko zgodna wola małżonków oraz forma aktu notarialnego.

Chwila zawarcia umowy wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej ma znaczenie dla określenia składu majątków osobistych.

W przypadku umowy o rozdzielność majątkową, zawartej przed zawarciem małżeństwa inaczej zwanej “intercyzą przedmałżeńską“, majątek wspólny małżonków w ogóle nie powstaje.

Jeżeli rozdzielność majątkową wprowadzono w czasie trwania małżeństwa, winno się dokonać podziału istniejącego dotychczas majątku wspólnego małżonków.

Pamiętaj, że umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej jest skuteczna z chwilą jej zawarcia lub w terminie późniejszym, w umowie wskazanym.

Umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest niedopuszczalne. Skutki umowy rozwiązującej, rozciągają się na przyszłość, nie mają więc zastosowania do długów powstałych przed datą wprowadzenia intercyzy.

W umowie intercyzy małżonkowie mogą dokonać podziału majątku objętego wcześniej wspólnością majątkową małżeńską, wówczas do ich majątków osobistych wejdą konkretne przedmioty majątkowe.

Pamiętajmy, że intercyza nie musi być zawierana na zawsze. W każdym momencie może zostać rozwiązana albo zmieniona.

Jeśli masz więcej pytań w zakresie relacji majątkowych zapraszamy umów się na konsultacje z nami ?Szczegóły i kalendarz online gdzie wygodnie się zapiszesz, znajdziesz: https://prawokobiet.pl/porady-prawne/. Porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Wizerunek i prawa z nim związane
Alimenty na dziecko – prawo czy obowiązek?