fbpx

Kiedy ma miejsce wina obustronna małżonków ?

Rozwód z winy obu stron, czyli taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia to najczęstszy wynik długiego postępowania rozwodowego. Taki wyrok zapada z reguły wtedy, gdy małżonkowie wzajemnie obwiniają się o doprowadzenie do sytuacji rozwodu.

Jeśli zarzuty każdej ze stron zostaną potwierdzone w toku sprawy rozwodowej, może zapaść tylko wyrok rozwodowy z winy obu stron, za wyjątkiem sytuacji, kiedy to przed zapadnięciem wyroku oboje zgodzicie się na to, żeby sąd nie orzekał o tym, kto z was ponosi winę.

W razie gdy obie strony doprowadzą swoim zachowaniem do niedopuszczalnych wobec siebie zawinień, sąd może orzec tzw. winę obustronną małżonków ponieważ ustawa nie różnicuje winy na mniejszą i większą.

Wówczas jednego z małżonków należy uznać za współwinnego nawet gdyby wina drugiego była stosunkowo bardziej dotkliwa.

Pamiętaj, że wskazanie jednego, czy obu małżonków jako winnych rozwodu lub też niewskazanie małżonka winnego, nie ma żadnego wpływu na orzeczenie sądu co do władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów na rzecz dzieci stron, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, czy też podziału majątku.

Taki wyrok wywołuje skutek jedynie w sferze alimentacyjnej między byłymi małżonkami, co oznacza to, że w takim przypadku małżonek, który popadł w niedostatek może domagać się środków utrzymania od małżonka rozwiedzionego.

W takim przypadku obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa, a nie po upływie 5 lat od wydania wyroku o rozwodzie jak w przypadku dostarczania takich środków przez małżonka rozwiedzionego, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia.

Czyli różnica jest taka, że w przypadku rozwodu z winy obu stron czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony w czasie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie trwa on jedynie przez 5 lat od rozwiązania małżeństwa.

Czy warto zatem wnosić o orzeczenie rozwodu z winy obu stron?
Czasami warto wziąć pod uwagę i takie rozwiązanie.

Jeśli nie masz szans na wyłączną winę drugiego małżonka, a jednocześnie wiesz o tym, że po rozstaniu nie możesz liczyć na dobrą pracę i mogą Cię czekać kłopoty finansowe, niedostatek – rozwód z winy obu stron będzie dla Ciebie korzystny, bo drugi małżonek będzie zobowiązany Cię wspierać alimentami do końca życia.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy zdrada jest wystarczająca, aby sąd orzekł o winie małżonka ?
Jaki wpływ ma orzekanie o winie w rozwodzie na władzę rodzicielską?