fbpx

Czy nastolatek może decydować o swym mieszkaniu, po rozwodzie rodziców?

Często pytacie, czy jest możliwość, aby nastoletnie dziecko decydowało, z którym z rodziców, którzy się rozwiedli, będzie dalej mieszkać dlatego w niniejszym wpisie omówimy taką właśnie ewentualność.

Nie ulega wątpliwości, że emocje, towarzyszące sprawom sądowym w szczególności jeśli dochodzi do roztrząsania szczegółów życia rodzinnego, co zwłaszcza ma miejsce w przypadku spraw rozwodowych to zły doradca przy ustalaniu kwestii tak istotnych jak te które dotyczą małoletnich.

Pewnie znacie to powiedzenie – małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Zwłaszcza, iż nastolatkowie mają wybuchowy temperament i potrafią uprzeć się przy swoim zdaniu. Ostatnio spotkałam się z poglądem, iż dziecko po ukończeniu 13 roku życia samo decyduje, z którym z rodziców zamieszka po rozwodzie. Czy aby na pewno jest to takie proste?

Rozwód najczęściej oznacza kres wspólnego zamieszkiwania z obojgiem rodziców,  a niestety najbardziej pokrzywdzone stają się dzieci. Sądy, jako naczelną dyrektywę, przy orzekaniu w sprawach rozwodowych w zakresie pieczy nad dziećmi, przyjmują nakaz dbania o ich dobro.

Orzeczenie o powierzeniu władzy nad dzieckiem któremuś z rodziców, a także  o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, wymaga zatem, aby Sąd przede wszystkim kierował się jego dobrem.

Dopóki nastolatek nie osiągnie pełnoletności, samodzielnie nie może decydować  o tym, z którym z rodziców zamieszka. Nie może on także, do momentu osiągnięcia pełnoletności, zdecydować o wyprowadzce na swoje.
Sąd weźmie pod uwagę natomiast zarówno pisemne porozumienie rodziców, dotyczące ustalenia miejsca jego stałego pobytu, jeśli jest zgodne z dobrem dziecka, jak i powinien wziąć pod uwagę zdanie samego zainteresowanego nastolatka, zwłaszcza iż po ukończeniu 13 roku życia, zyskuje on ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

W szczególności, jeśli po rozważeniu okoliczności faktycznych sprawy, Sąd nabierze przekonania, iż dla rozwoju nastolatka najlepsze będzie miejsce zamieszkania przy tym z rodziców, którego samo wskazało.

Obowiązek wysłuchania dziecka, w sprawach jego dotyczących, wyartykułowany jest w art. 2161 k.p.c., a Sąd powinien w miarę możliwości spełnić rozsądne życzenie dziecka. Im starsze, bardziej rozsądne, doświadczone życiowo dziecko, tym bardziej Sąd będzie skłonny do przyznania decydującego znaczenia właśnie jego zdaniu. Któż bowiem, jeśli nie ono, najlepiej zna swych rodziców?

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy możemy alimenty i zasady opieki nad dziećmi ustalić u notariusza?
Ustalenie ojcostwa – kiedy jest dopuszczalne, a kiedy nie jest?