fbpx

Ograniczenie władzy dla dobra dziecka

Zdarza się, że obserwuję sytuacje kiedy rodzic pozostaje tak sztywny w swoich założeniach, że drugi rodzic – ten sprawujący opiekę na co dzień nad dzieckiem nie może niczego uzgodnić w sprawie małoletniego.

Prawie każde spotkanie niezgodnych rodziców kończy się awanturą, a to generuje niepotrzebny niepokój oraz stres u dziecka.

Niejednokrotnie mimo woli zawarcia ze strony mamy jakiegoś porozumienia, często Panowie są tak zawzięci i tak przekonani o swoich racjach, że kategorycznie odmawiają jego zawarcia. Pada wówczas : „chcesz zmian idź do sądu”, liczą jednak że ona i tak nie pójdzie, bo przecież tyle razy mówiła, straszyła i nic nie zrobiła.

Z taką złośliwą postawą ojców mierzy się niemal codziennie niestety wiele kobiet, które sprawują bieżące starania i pieczę wychowawczą. A najgorzej jeśli tata dostrzega jedynie swoje prawa rodzicielskie, nie dostrzegając obowiązków, przez co na mamę spada de facto cały ciężar dbania o dziecko.  Mama nie otrzymuje od taty wsparcia w wychowywaniu i opiece nad małoletnim, a wszelkie działania jakich podejmuje się ojciec w tym względzie wydają się być działaniami pozornymi, mającymi na celu nie dobro dziecka, lecz gnębienie oraz nękanie byłej partnerki życia.

Jeśli pozostawienie pełni władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie sprzyja dobru małoletniego z uwagi na postawę rodzica, który w kontaktach z drugim skupia się tylko i wyłącznie na eksponowaniu przysługujących mu praw względem dziecka, przez co utrudnia sytuację wychowawczo-opiekuńczą małoletniego sprawa musi otrzeć się o sąd.

Złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej, uzasadnione jest ryzykiem postępowania wbrew dobru małoletniego. Założeniem może być ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca względem małoletniego do ogólnego wglądu w jego istotne sprawy. Koniecznym jest w toku postępowania wykazanie sądowi, że obecna sytuacja opiekuńczo-wychowawcza małoletniego jest co najmniej nieprawidłowa, a pozostawienie pełni władzy rodzicielskiej ojcu w obliczu narastającego konfliktu stron wydaje się zagrażać dobru dziecka.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy muszę płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?
Intercyza z rozsądku czy z nieufności?