fbpx

Rozwód czy separacja?

Jeśli dochodzi do poważnego rozłamu w małżeństwie, większość małżonków rozważa jakie rozwiązanie podjąć: separację, która wprowadza w stan zawieszenia pewne prawa i obowiązki pomiędzy małżonkami czy rozwód, jako definitywne zakończenie związku małżeńskiego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji mającej wpływ na dalsze życie. Większość małżonków chce jak najszybciej przebrnąć przez tą trudną sytuację i załatwić wszystkie sprawy jak najkorzystniej dla siebie. A wiadomo, że czekają na nich różne pułapki prawne i proceduralne.

Poniżej wskazujemy podstawowe różnice między separacją a rozwodem:

Pierwsza – prawo do nowego małżeństwa:

Po orzeczeniu rozwodu możesz ponownie zawrzeć związek małżeński, a po separacji nie, możesz jednak znieść w każdej chwili separację i przywrócić dotychczasowe małżeństwo.

Druga –  nazwisko:

Po orzeczeniu rozwodu możesz wrócić do swojego poprzedniego nazwiska, poprzez złożenie stosownego oświadczenia przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 3-ech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu; co nie jest możliwe w przypadku orzeczenia separacji.

Trzecia – przesłanki wydania orzeczenia:

Separację łatwiej jest uzyskać w sądzie, nie ma bowiem konieczności udowodnienia w sądzie, że rozkład pożycia małżeńskiego ma charakter trwały, wystarczy wykazać że rozkład pożycia ma charakter zupełny.

Czwarta – koszty i szybsze postępowanie:

Przy zgodzie stron na separację opłata od wniosku wynosi 100 zł, przy rozwodzie koszty opłaty od pozwu wynoszą 600 zł, chyba, że pozew wnoszony jest za porozumieniem stron wówczas opłata sądowa wynosi 300 zł.

Piąta – obowiązek alimentacyjny:

Po orzeczeniu separacji małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeśli wymagają tego względy słuszności np. choroba, utrata pracy przez jednego z nich; przy orzeczeniu rozwodu nie ciąży taki obowiązek na małżonkach nigdy.

Szósta – trwałość obowiązku alimentacyjnego:

Okres płacenia alimentów drugiemu małżonkowi po rozwodzie jest ograniczony do lat 5-ciu, można żądać w określonych okolicznościach jego przedłużenia, przy separacji nie ma takiego ograniczenia.

Niewątpliwie nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie : rozwód czy separacja?  Znając prawne aspekty instytucji rozwodu oraz separacji zapewne będzie Ci łatwiej dokonać wyboru między tymi dwoma rozwiązaniami.

Jednakże stosunki małżeńskie to nie tylko przepisy prawne zapisane w kodeksach. To również uczucia i więzi. Decydując się na wybór ścieżki prowadzącej do uzyskania rozwodu bądź separacji przede wszystkim powinnaś zadać sobie pytanie o przyszłość tworzonego małżeństwa.

Pamiętaj! Orzeczenie o separacji można w każdej chwili cofnąć, natomiast prawomocnego wyroku orzekającego rozwód już nie.

Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie pozwoli Ci podjąć decyzję i obrać najlepszą dla siebie drogę postępowania.

rozwód czy separacja

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

rozwód w Polsce, co warto zrobić rozwodząc się, jak szybko się rozwieść

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy w kościele są rozwody?
Czy muszę płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?