Nie jedna z Was zna pewnie ten scenariusz: sprawa o alimenty zakończyła się po Twojej myśli. Sąd zasądził w wyroku kwotę, która powinna wystarczyć na zaspokojenie potrzeb rodziny. Ojciec jednak nie płaci alimentów i nie zamierza tego zmieniać. Pada często pytanie co zrobić aby skutecznie wyegzekwować alimenty?
W zeszłym roku zapadł wyrok rozwodowy w mojej sprawie. Wyrokiem tym sąd zasądził od męża na rzecz naszego 5-letniego syna alimenty w wysokości 600 zł miesięcznie. Minął ponad rok, a były małżonek nie płaci alimentów, nie wspiera nas w żaden sposób, nie interesuje się synem? Co mogę zrobić aby uzyskać należne mojemu dziecku alimenty? Kamila z Mielna
Przede wszystkim Kamilo, Dziewczyny nie można się poddawać, warto podjąć próbę uzyskania należnych środków, a jest na to kilka sposobów, o których zaraz napiszę, czy okażą się one skuteczne to czas pokaże…
KROK 1. POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE:
Sugeruję zacząć od odwiedzenia komornika sądowego. Najlepiej wybrać się do takiego, który urzęduje jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy zabrać ze sobą dokument z sądu, z którego wynika zobowiązanie alimentacyjne na rzecz syna oraz wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów.
Komornik powinien podjąć działania w celu ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego, a także jego sytuacji finansowej i majątkowej. Nie wykluczone, że w toku czynności egzekucyjnych uda się wystąpić do pracodawcy dłużnika o zajęcie jego wynagrodzenia za pracę albo ustalić numer konta bankowego dłużnika, na którym znajdują się środki.
KROK 2. FUNDUSZ ALIMENTACYJNY :
Niestety często samo złożenie wniosku egzekucyjnego do komornika nie wystarcza, aby uzyskać zasądzone pieniądze. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, to warto skorzystać z pomocy Funduszu Alimentacyjnego.
Oczywiście nie mogę pominąć faktu, że obowiązują rygorystyczne przesłanki uzyskania pomocy z tej instytucji, takie jak niskie kryterium dochodowe, maksymalna kwota alimentów do 500 zł na osobę, warto jednak mieć tę możliwość na uwadze.
KROK 3. POZEW O ALIMENTY OD DZIADKÓW :
Jeśli znasz rodziców nieodpowiedzialnego ojca i masz do tego wiedzę, że pobierają oni świadczenia emerytalne, rentowe albo jeszcze pracują i otrzymują stałe wynagrodzenie rozważ złożenie pozwu o alimenty na dziecko od dziadków ojczystych. Takie uprawnienie Ci przysługuje, jeśli egzekucja od ojca dziecka napotyka trudności, a warto z niego skorzystać, gdyż przynosi korzyści.
Po pierwsze masz realną szansę uzyskać środki od dziadków na swoje dzieci jeśli tylko dziadkowie mają stabilną sytuację finansową.
Po drugie takie powództwo, a finalnie zobowiązanie alimentacyjne dziadków odgrywa rolę dyscyplinującą wobec ojca dziecka. Dlaczego? Dlatego, że dłużnicy alimentacyjni nie chcąc obciążać swoich rodziców, często sami zaczynają płacić alimenty, na czym zyskuje ostatecznie osoba uprawniona do alimentów.
KROK 4. POSTĘPOWANIE KARNE:
Będzie groźnie… ale pamiętajcie, niepłacenie alimentów to przestępstwo!
Jeśli zaległość dłużnika alimentacyjnego przekracza 3 świadczenia alimentacyjne (przeważnie 3 miesiące), możesz złożyć do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji. Postępowanie karne to kolejny instrument, jaki daje Ci prawo, a którym możesz wpłynąć na zmianę postawy nieodpowiedzialnego taty, może się bowiem okazać, że dłużnikowi alimentacyjnemu będzie zależało na statusie niekaranego z uwagi np. na sytuację zawodową?
KROK 5. REJESTR DŁUŻNIKÓW:
Możesz nieco skomplikować życie swojemu dłużnikowi, jeśli informacja o Twojej należności znajdzie się w Krajowym Rejestrze Długów bądź innym rejestrze dłużników prowadzących informacje o podmiotach gospodarczych. Jeśli ojciec Twojego dziecka prowadzi działalność gospodarczą, z całą pewnością zależy mu na dobrej opinii i wiarygodności biznesowej wśród kontrahentów prawda? Taki wpis utrudnia nadto zaciąganie zobowiązań kredytowych.
KROK 6. ROSZCZENIE PAULIAŃSKIE:
Jeśli uzyskałaś natomiast wiedzę, że ojciec dziecka pozbywa się majątku i wygląda na to, że robi to celowo aby uniemożliwić Ci skuteczną egzekucję alimentów, tj. dokonuje rozporządzeń swoim majątkiem przepisując np. mieszkanie albo samochód na inne osoby nie zwlekaj. Należy złożyć do Sądu pozew o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną tzw. skarga pauliańska.
W takim postępowaniu należy wykazać, że dłużnik rzeczywiście działał ze świadomością pokrzywdzenia Ciebie jako wierzyciela, wówczas Sąd uzna czynność prawną np. darowizny mieszkania za bezskuteczną względem Ciebie i jako wierzyciel będziesz mogła dalej prowadzić egzekucję z tego majątku.
Jak widzicie jest kilka sposobów, którymi możecie sobie pomóc w egzekucji alimentów, trzymamy kciuki, aby któryś z nich stanowił skuteczną pomoc w odzyskaniu Waszych alimentów.