fbpx

Czy zdrada jest wystarczająca, aby sąd orzekł o winie małżonka ?

Zdrada to wypaczenie instytucji małżeństwa.

Dopuszczenie się jej prowadzi najczęściej do definitywnego rozkładu więzi małżeńskich w sensie faktycznym, natomiast na płaszczyźnie prawnej może prowadzić do tak zwanego zupełnego i trwałego rozpadu małżeństwa, który to stanowi podstawę wydania przez sąd wyroku o rozwodzie.

O przesłankach rozwodu pisałyśmy tu : https://prawokobiet.pl/mozesz-ubiegac-sie-o-rozwod-mysl-obowiazujacego-systemu-prawnego/

Zdrada może być wystarczającą podstawą aby sąd orzekł o winie .

Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Czasami jednorazowa zdrada prowadzi do rozpadu pożycia małżeńskiego i jest to wystarczające do orzeczenia przez sąd o winie niewiernego małżonka, tak samo w przypadku gdy poczynanie to miało charakter cykliczny i również doprowadziło do ostatecznego przerwania więzi małżeńskiej.

Jednakże należy dodać, że gdy małżonek wybaczy drugiemu niewierność i da mu tak zwaną „drugą szansę” i będą ze sobą żyli po tym incydencie w normalnych stosunkach przez parę miesięcy czy też lat; to w orzecznictwie wskazuje się iż fakt powołania się na „przebaczoną zdradę” nie będzie stanowił podstawy do tego by sąd orzekł o winie.

Podsumowując jednym krótkim zdaniem: by zdrada była podstawą do orzeczenia sądu o winie małżonka, musi ona prowadzić do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Co może być dowodem w sprawie o rozwód ?
Kiedy ma miejsce wina obustronna małżonków ?