fbpx

Czy jest możliwość odzyskać oszczędności zgromadzone przez zmarłego?

W czerwcu zmarła niespodziewanie moja mama. Udar zaskoczył ją oraz całą naszą rodzinę. Jestem jedynym jej spadkobiercą . Mama gromadziła oszczędności na przysłowiową “czarną godzinę”, nie mam jednak wiedzy w którym banku. Jak mogę ustalić, w którym banku mama posiadała rachunek bankowy? Czy jest szansa odzyskać oszczędzone przez mamę pieniądze? Arleta z Kłodzka

Dotychczas faktycznie, dużym problemem dla spadkobierców było ustalenie, w jakim banku zmarły posiadał konto lub lokatę pieniężna. Nie rzadko zdarzały się sytuacje, że pieniądze zgromadzone przez bliskiego spadkodawcę nie mogły zostać wypłacone spadkobiercom, gdyż nie znali oni rachunku spadkodawcy. Nic też dziwnego, na polskim rynku usług bankowych działa ponad 30 banków komercyjnych, przeszło 500 banków spółdzielczych, trudno szukać igły w stogu siana.

Ale nie martw się !

W bieżącym roku, z dużą pomocą spadkobiercom przyszedł ustawodawca i … od 1 lipca 2016r funkcjonuje Centralna informacja o rachunkach, dzięki czemu możesz jako spadkobierca w dowolnie wybranym oddziale banku czy to komercyjnego czy to spółdzielczego, złożyć wniosek o udzielenie informacji na temat rachunków bankowych jakie posiadała mama. W odpowiedzi na złożony wniosek otrzymasz wykaz wszystkich rachunków bankowych jakie posiadała mama na terenie RP.

Dobrze, załóżmy że już znasz rachunek mamy i co dalej… ?

“Nie dziel jeszcze skóry na niedźwiedziu” mówi znane polskie porzekadło – musisz teraz bowiem ustalić czy mama pozostawiła dyspozycję na wypadek swojej śmierci czy też nie i podjąć stosowne dalsze kroki.

Wypłata środków w przypadku dyspozycji na wypadek śmierci:

Mama mogła jeszcze za życia wydać dyspozycję wypłaty na wypadek śmierci, wówczas osoba uprawniona może dokonać wypłaty takiej kwoty, jednak do wysokości dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Pamiętaj, że ta kwota nie wchodzi do majątku spadkowego.

Jeśli to Ty jesteś uprawniona do środków zgromadzonych na rachunku bankowym mamy, chcąc je odzyskać, musisz powiadomić bank o śmierci mamy; najlepiej, jeśli zabierzesz ze sobą odpis aktu zgonu mamy.

Nie będę zdziwiona, jeśli przeczytawszy powyższe zaniepokoisz się, że mama mogła zapomnieć o wydaniu omawianej dyspozycji? Co wtedy? Czy wypłata środków z rachunku mamy jest wówczas możliwa ?

Oczywiście, że tak, pieniądze pozostawione przez zmarłą na rachunku bankowym przechodzą na jej spadkobierców. Niestety będziesz musiała uzbroić się w większą cierpliwość, gdyż koniecznym będzie uprzednia legitymizacja stanu majątkowego jaki powstał w wyniku otwarcia spadku tj. śmierci mamy. Możesz to zrobić albo w sądzie spadku albo poprzez dokonanie poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Polecam drugą opcję jeśli zależy Ci na czasie.

Po realizacji powyższego, celem uzyskania wypłaty z rachunku rodzicielki udaj się do banku i złóż dokumentację, świadczącą o Twoim tytule prawnym do zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Przedstaw pracownikowi banku odpis aktu zgonu mamy oraz postanowienie o nabyciu spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Pieniądze z rachunku mamy powinny zostać wypłacone przez bank niezwłocznie po dopełnieniu przez Ciebie powyższych formalności.

Na pewno się uda!

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Śmierć zadłużonego krewnego, a odpowiedzialność spadkobierców…