fbpx

Czy mogę dokonać kompensaty zaległych alimentów od męża?

Rozwiodłam się z mężem i Sąd przyznał mi opiekę nad dziećmi, natomiast mąż ma płacić alimenty. Jednocześnie, wskutek podziału majątku, mnie przypadł nasz dom, natomiast mam spłacić męża. Zastanawiam się, ponieważ spłata stanowić będzie spore obciążenie, czy mogę potrącić te alimenty ze spłatą? Wyszłoby mniej więcej na zero.
Agnieszka z Płocka

Takie pytanie od jednej z Czytelniczek, przywitało mnie przy porannej kawie i od razu postanowiłam odpowiedzieć zarówno Agnieszce, jak i wrzucić poradę na portal!

Dlaczego? Bo rozwiązanie problemu jest proste, aczkolwiek musimy zrozumieć samą istotę potrącenia. A jest to banalne!

Potrącić wzajemną wierzytelność mogą jedynie te osoby, które są względem siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami.

Natomiast Agnieszka, owszem, jest dłużnikiem swego byłego męża i musi go spłacić, co wynika z samego rozstrzygnięcia sądu, jakie zapadło w wyroku rozwodowym. Alimenty jednak przyznane zostały jednak jej dzieciom, a nie jej. Inna sprawa, że są one wpłacane na rachunek bankowy Agnieszki, jednak to nie ona jest ich adresatem.

Dziewczyny, są to zatem dwa odmienne stosunki prawne, w których występują różne  strony stosunku prawnego! Agnieszka nie może zatem dokonać potrącenia, poprzez złożenie oświadczenia swemu byłemu mężowi – alimenty (bądź jakakolwiek inna wierzytelność wobec męża) musiałyby przysługiwać bowiem jej, a nie dzieciom!

Mam nadzieję, że sprawa ta została dostatecznie prosto wyjaśniona!

Zachęcam do kontaktu i pozdrawiam Was gorąco!

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy mogę wyjechać na wakacje z dzieckiem pomimo iż były mąż nie wyraża zgody na to?
Wady i zalety funkcjonowania spółki cywilnej