fbpx

Co może być dowodem w sprawie o rozwód ?

Bardzo istotną kwestią w postępowaniu rozwodowym jest postępowanie dowodowe, należy sąd przekonać, iż rozpad małżeństwa jest trwały i zupełny.

W każdej sprawie orzeka jednak sąd na podstawie wszystkich okoliczności i dowodów, a dobrze przygotowany pozew rozwodowy i wskazanie prawidłowego czego się domagasz to sprawa nadrzędna. Dla przypomnienia odsyłam w razie wątpliwości do artykułu gdzie opisałyśmy jakie żądania możesz formułować w pozwie https://prawokobiet.pl/czego-mozesz-zadac-postepowaniu-rozwodowym/.

Pamiętaj, że każda ze stron postępowania, tj. mąż i żona mogą składać swoje wnioski dowodowe, czyli np. wnosić o przesłuchanie świadków.

Sąd raczej dopuści dowody wnioskowane przez obie strony. I obie strony sąd przesłucha.

Tak więc w pierwszej kolejności dowodem w sprawie będzie z pewnością dowód z przesłuchania stron gdyż to one znają swoją sytuację najlepiej. Dodać należy iż na podstawie art. 442 k.p.c. jeżeli pozwany małżonek uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.
Dowód z dokumentów urzędowych np: orzeczenia sądu np. wyrok skazujący jednego z małżonków, zaświadczenia szkolne, świadectwa, odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka, Niebieska Karta ; sporządzona przez funkcjonariusza policji i stwierdzająca przemoc w rodzinie.
Dowód z dokumentów prywatnych np. wyciągi bankowe, umowy, rachunki, zeznania stron, zaświadczenia o pobytach na izbie wytrzeźwień, listy, rachunki…
Dowód z przesłuchania świadków, np. osób najbliższych, sąsiadów, znajomych, przyjaciół.
Dowód w postaci wywiadu środowiskowego, którego przeprowadzenie może zarządzić sąd by sprawdzić w jakich warunkach żyją i wychowują się dzieci.
Dowód z opinii biegłego np. psychologa, psychiatry.
Dowody w postaci zdjęć, nagrań, sms-ów, e-mail, billingi, wpisy na portalach typu Facebook.
Pamiętaj, że sąd dopuszcza wszelkie dowody uprawdopodobniające podawaną wersję wydarzeń.

Jak widzisz, na podstawie powyższych przykładów, w postępowaniu rozwodowym ustawodawca oferuje nam szeroką gamę dowodów, którymi możemy się w nim posłużyć.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Ile kosztuje wniesienie pozwu o rozwód ?
Czy zdrada jest wystarczająca, aby sąd orzekł o winie małżonka ?