fbpx

Kupujesz żywe karpie? Sprawdź jaka jest prawna odpowiedzialność za niehumanitarne ich traktowanie.

Święta tuż, tuż … a co za tym idzie w ślad za wigilijną tradycją na niejednym stole pojawi się karp właśnie.

Kupujesz żywe karpie? Sprawdź jaka jest prawna odpowiedzialność za niehumanitarne traktowanie karpi na kanwie wyroku Sądu Najwyższego.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sprzedaż żywych ryb w workach foliowych bez wody, to działania uznawane za znęcanie się nad zwierzętami.

W dniu 13 grudnia 2016 roku Sąd Najwyższy w swoim wyroku o sygn. akt II KK 281/16, orzekł, że zakazane jest przetrzymywanie ryb bez wody i wydawanie ich klientom w opakowaniach foliowych,  grozi to nawet karą pozbawienia wolności.

Niniejszy wyrok Sądu Najwyższego to ważna wskazówka dla sprzedawców, ale także dla Ciebie -konsumenta, musisz bowiem wiedzieć jak postępować z karpiem zanim trafi on na Twój świąteczny stół.

W sentencji orzeczenia Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, że naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne, a więc ryby powinny być transportowane i przetrzymywane właśnie w środowisku wodnym. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody, czy też przenoszenie ich w workach foliowych nie jest humanitarnym traktowaniem zwierzęcia i wyczerpywać może znamiona znęcania się nad nim.

Sąd Najwyższy podkreślił ponadto, że ryba poza środowiskiem wodnym oddycha przez skórę, a więc przenoszenie jej w foliowym worku oblepiającym jej skórę, bez specjalnego koszyka, nie może być uznane za zapewnienie rybie właściwych warunków bytowania.

Od czasu niniejszego rozstrzygnięcia sądowego, sprzedawcy muszą zapewnić  w sklepach zwierzętom jakie przetrzymują dobrostan, co w przypadku karpi oznacza przebywanie w wodzie, nie mogą ponadto dopuszczać do ich niepotrzebnych  cierpień.

W przedmiotowym wyroku wskazano, że nawet uśmiercanie ryb winno odbywać się w sposób humanitarny polegający na zadawaniu minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.

Pamiętaj więc w najbliższych dniach o powyższych regułach, i to nie tylko w obawie przed odpowiedzialnością karną:-)

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Przejaw dyskryminacji ze względu na płeć ? Niepożądany kontakt fizyczny? Jak z tym skończyć ?!
Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna między godz.22.00 a 6.00 rano ?